Polski English
 • Szukaj

  Aktualności

  Katedra Elektroniki na międzynarodowych targach systemów wbudowanych
  2018-03-13

  Podczas międzynarodowych targów systemów wbudowanych Embedded World 2018 naukowcy z Katedry Elektroniki Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji zaprezentowali urządzenia będące wynikiem współpracy katedry z firmami zewnętrznymi.

  Embedded World to targi, gdzie najnowsze i najciekawsze osiągnięcia oraz innowacje w dziedzinie systemów wbudowanych pokazują m.in. najważniejsze światowe firmy elektroniczne i informatyczne, takie jak Samsung, Intel, Microsoft, Amazon itp.

          

  Stoisko AGH cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających, wśród których znaleźli się reprezentanci nauki i przemysłu.

  Dr inż. Łukasz Krzak, mgr inż. Mateusz Kubaszek, mgr inż. Mateusz Zapart oraz mgr inż. Jan Macheta zaprezentowali następująca aparaturę: 

  • Zestaw zasilaczy o mocy od 150W do 350W zbudowanych w oparciu o wysokosprawne topologie rezonansowe, wykorzystujących mikrokontroler z rodziny STM32F3 jako tzw. Digital Signal Controller. Zasilacze powstały przy współpracy AGH z firmą Fideltronik i są dedykowane do zastosowań w oświetleniu LED. 
  • System baterii bezstykowej, który powstał w ramach udziału AGH w konsorcjum Xsensor, przeznaczony do aplikacji pracujących w trudnych warunkach środowiskowych. W skład systemu wchodzą: bateria o pojemności 6Ah (nie posiada galwanicznych kontaktów i może być bezstykowo ładowana i rozładowywana), odbiornik energii instalowany w urządzeniu klienta, ładowarka. 
  • Platformę bezprzewodowej łączności dedykowaną do zastosowań IIoT, rozwijaną przez firmę Embetech (spin-off AGH), w skład której wchodzą moduły radiowe klasy przemysłowej umożliwiające łatwą integrację w produktach docelowych usługi komunikacji z chmurą obliczeniową. Moduły komunikują się ze sobą w sieci kratowej o dalekim zasięgu i wysokiej odporności na zakłócenia, a dane poprzez bramę (gateway) trafiają do dedykowanej aplikacji w chmurze Microsoft Azure.

  Tragi Embedded World 2018 odbyły się w dniach 27 lutego – 1 marca 2018 r. w Norymberdze.